ΟΜΟΝΟΙΑ 4 6
ΕΝΠ 5 3
ΑΛΚΗ 5 1

ΑΕΚ-Ομόνοια 1-0: Ο ''Ιβάν ο τρομερός'' μάδησε το τριφύλλι!(Στιγμιότυπα)

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής, καθώς νίκησε με 1-0 την Ομόνοια με γκολ του Τρισκόφσκι στο 62ο λεπτό.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες, με μια μικρή υπεροχή της Ομόνοιας που πατούσε λίγο καλύτερα από την ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες δημιουργήσαν φάσεις, αλλά καμία δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στον αγώνα και κατάφερε να σκοράρει στο 62’ λεπτό, όταν οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ συνδυάστηκαν άψογα, με τον Ακοράν να δίνει στον Τρισκόφσκι εντός περιοχής και αυτός με δυνατό  σουτ από το σημείο του πέναλτι έκανε το 1-0.

Αυτό το σκορ παρέμεινε μέχρι τέλους, με την ΑΕΚ να παίρνει την πρώτη της νίκη στο πρώτο της ντέρμπι που έδωσε και η Ομόνοια έσπασε το σερί των δύο αγώνων

Πλέον η Ομόνοια είναι στην  4η θέση με 6 βαθμούς σε 3 αγώνες, ενώ η ΑΕΚ είναι στην 7η με 4 βαθμούς σε 2 αγώνες.

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα

3’ Από το κέντρο του γηπέδου ο Μάτ Ντάρμπισαϊρ πήγε να βρει τον Ζίβετς, αλλά η μπαλιά του πέρασε έξω.

5’ Από πλάγια θέση ο Ζίβετς έκανε μια σέντρα-σουτ, αλλά πέρασε απευθείας έξω.

13’ Ο Ραμίρεζ εντός μικρής περιοχής έκανε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω

15’ Ο Μόντες έκανε ατομική ενέργεια και από πλάγια θέση έκανε το συρτό σούτ, αλλά μάζεψε εύκολα ο Τόνιο.

16’ Εκτός περιοχής ο Ντάρμπισαιρ έκανε το σουτ, αλλά ο Τόνιο απέκρουσε σωτήρια.

20’ Ο Καταλά χτύπησε και πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου για να του παραχωρηθούν οι πρώτες βοήθειες.

23’ Πέρασε στον αγώνα ξανά ο Καταλά με δεμένο το κεφάλι, καθώς είχε αιμορραγία

25’ Εκτέλεση φάουλ της Ομόνοιας από το κέντρο του γηπέδου, με τον Ραμίορεζ να κάνει την προβολή και τον Τόνιο να μαζεύει εύκολα την μπάλα.

28’ Εκτός περιοχής ο Ζίβετς έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε κάπου και πέρασε κόρνερ

30’ Σέντρα του Μόντες, με τον Ραμίρεζ να πιάνει την κεφαλιά και τον Τόνιο να σταματάει την μπάλα στην γραμμή.

34’
Τεράστια φάση για την ΑΕΚ! Συνεργασία Ασούμπρε και Ακοράν, με τον δεύτερο να κάνει ένα ευθύβολο σουτ που πέρασε λίγο έξω.

36’ Εκτός περιοχής ο Κάσες έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά ψηλά

44’ Σκαστή κεφαλιά από τον Ακοράν και τον Μεχίας να μαζεύει εύκολα.

45+7’ Ασυνεννοησία στην άμυνα της ΑΚΕ όταν ο Ιωάννου με κεφαλιά επέστρεψε στον Τόνιο που ήταν εκτός θέσης, αλλά ο Ισπανός με υπερπροσπάθεια σταμάτησε την μπάλα την τελευταία στιγμή.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β' ημιχρόνου

47’ Εντός περιοχής ο Ακοράν έκανε το σκαφτό σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε εύκολα στον Μεχίας.

48’ Κεφαλιά γύρισμα από τον Πρτσε και τον Λόπες να στέλνει την μπάλα λίγο έξω.

50’ Με λόμπα ο Σοάρες πήγε να κρεμάσει τον Τόνιο εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά ψηλά.

53’ Από λάθος απομάκρυνση της μπάλα, ο Ακοράν μπήκε στην φάση, έκανε το σουτ αλλά ήταν άστοχος.

55’ Άστοχο σουτ του Μόντες.

62’ Γκολ για την ΑΕΚ 1-0! Ωραία συνεργασία της ΑΕΚ, όταν ο Ακοράν έδωσε την μπάλα στον Τρισκόφσκι εντός περιοχής και αυτός με δυνατό σουτ από το σημείο του πέναλτι έκανε το 1-0!

71’ Εκτός περιοχής ο Τομάς έκανε το σουτ, αλλά πέρασε αρκετά ψηλά.

76’ O Έκτορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα λίγο έξω.