ΟΜΟΝΟΙΑ 4 6
ΕΝΠ 5 3
ΑΛΚΗ 5 1

Ερμής-Ομόνοια 2-3:''Νίκη με ανατροπή για την Ομόνοια!''(Στιγμιότυπα)

Με καλή εμφάνιση και ολική ανατροπή του σκορ η Ομόνοια κατάφερε να πάρει την νίκη 3-2 απέναντι στον Ερμή.

Η ομάδα του Χουάν Κάρλος Ολίβα βρέθηκε να χάνει με 1-0 μόλις στο 4ο λεπτό από το γκολ των Μαύρου, όταν ο Μεχίας στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα εντός περιοχής την έστειλε πάνω στο σώμα του νεαρού επιθετικού του Ερμή.

Οι πράσινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, δημιούργησαν φάσεις, αλλά στο 31λεπτό το τριφύλλι δέχθηκε και δεύτερο γκολ όταν ο Χριστοδούλου εντός περιοχής με δυνατό σουτ διπλασίασε τα τέρματα των φτεροπόδαρων κάνοντας το 2-0 που ήταν το τελικό σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια αντέδρασε, έκανε αλλαγές, ρίχνοντας στον αγώνα τους Μόντες, Εντρένα, Λόπες, Σοάρες και Πρτσέ στις θέσεις των Ζίβετς, Αλμπίν, Μανρίκε, Λόε και Κατελάρης.

Τελικά η Ομόνοια κατάφερε να μειώσει το σκορ όταν στο 50λεπτό ο Ντάρμπισαιρ με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 2-1. Η Ομόνοια είχε την ευκαιρία στο 58λεπτό να φέρει το ματς στα όταν ο Άγγλος και πάλι από τα 11 βήματα,  στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια έξω.

Η ισοφάριση όμως ήρθε στο 75λεπτό, όταν ο Μόντες με ατομική ενέργεια εντός περιοχής βρέθηκε σε πλάγια θέση, έκανε το σουτ και ισοφάρισε με εξαιρετικό τρόπο.

Το κερασάκι στην τούρτα για την ολική ανατροπή της Ομόνοιας ήρθε στο 89λεπτό, όταν ο Άλεξ Σοάρες με δυνατό σουτ έκανε το 2-3 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα…

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα

4΄ Γκολ για τον Ερμή 1-0!:
Κλέβει από τον Μεχίας την μπάλα ο Μαύρου και πλασάρει σε κενή εστία, πετυχαίνοντας το 1-0

10΄ Σουτ εντός περιοχής, κτυπά στο σώμα του Ενρίκεζ και φεύγει κόρνερ

13΄
Μπαλιά του Μανρίκε, κεφαλιά από τον Αλμπίν, η μπάλα έξω

31΄ Γκολ για τον Ερμή 2-0!
Με δυνατό σουτ εντός περιοχής, ο Ερμής πετυχαίνει το 2-0

37΄Διαγώνιο σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μεχίας

39΄ Σουτ του Ζίβετς εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

44' Διαγώνιο σουτ του Μανρίκε, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρi

Τέλος ημιχρόνου

52’ Γκολ για την Ομόνοια 2-1!
Από το σημείο του πέναλτι ο Μάτ Ντάρμπισαιρ μείωσε σε 2-1!

57’ Πέναλτι για την Ομόνοια!

58’ Αστοχεί ο Ντάρμπισαιρ. Έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια έξω!

61΄ Περνά τον τερματοφύλακα ο Εντρένα, αλλά δεν προλαβαίνει την μπάλα που φεύγει έξω

74΄ Γκολ για την Ομόνοια 2-2!
Ο Μόντες πλασάρει από την κλειστή γωνία και πετυχαίνει το 2-2

88΄ Γκολ για την Ομόνοια 3-2!
Παράλληλο γύρισμα του Εντρένα στο ύψος του πέναλτι, πλασέ από τον Άλεξ και 3-2 για την ΟΜΟΝΟΙΑ